צילום טבע • תמונות נוף ארץ ישראל והעולם • צילומי ציפורים • פוסטרים של טבע ישראלי • מאמרים וכתבות על צילום טבע • סדנאות צילום ע"י צלם טבע ישראלי איליה שלמייב
צילום טבע, תמונות נוף, צילומי ציפורים, הדפסות ענק ותמונות סטוק

מדריך צילום בעלי חיים בטבע - טכניקות שטח מעשיות


לא פעם אני נתקל בשאלות של צלמים מתחילים, או סתם מתעניינים המבקשים לדעת:
-איך התקרבת כל כך לציפור?
-איך מצאת אותה?
-איך היית שם דווקא ברגע הנכון?
-אני מצלם עם אותה העדשה, למה התמונות שלי לא חדות כמו שלך?
או בתגובות כמו:
-ניסיתי להתקרב בשקט אבל הבז התעופף לו!
-עם עדשה שלך אתה בטח מצלם ציפור מקילומטר!
במאמר זה, אחלוק אתכם את ניסיוני בתחום, אתן תשובות לשאלות אלה ואחרות ואסביר את עקרונות הצילום של בעלי חיים בסביבתם הטבעית. לא נתעכב על ציוד צילום המומלץ לשימוש בסגנון צילום זה, כי אני מניח שרובינו מכירים ויודעים על כך, ואם לאו, יש חומר רב על הנושא באינטרנט. אני יוצא מנקודת הנחה שבידינו מצלמת רפלקס דיגיטלית או פילם עם עדשת טלפוטו - 300 מ"מ ומעלה.

קודם כל לצורך קבלת צילומים חדים ונקיים צריך להימצא קרוב ככל הניתן לנושא המצולם, זה אף חשוב יותר מסוג העדשה בה משתמשים. טעות החוזרת על עצמה של צלמים מתחילים היא להאשים את הציוד שברשותם (לעתים ציוד משובח ויקר ערך) בקבלת תוצאה לא מספיק טובה. לפני מספר שבועות, פנה אליי בחור בשאלה, לאיזו עדשה כדי לו להחליף את העדשה שברשותו (עדשה מצוינת שמחירה מעל 1000$) מכיון שהיא לא מספיק חדה. הבחור טען שניסה כבר הכל "צלמתי על חצובה, עם קבל שחרור, עם נעילת מראה ועדיין הציפור לא יוצאת חדה". בקשתי ממנו לשלוח לי קובץ דוגמא מקורי וכך הוא עשה. להפתעתי אני רואה בתמונה את הציפור ככתם זעיר במרכז הפריים! בשביל לקבל גודל הגון של ציפור בפריים הבחור חתך אותה מתוך הפריים המקורי ובעצם השאיר פחות מ-10% משטחו של הפריים המקורי! זהו מתכון גרוע לקבלת צילום חד ואיכותי. אם הוא היה מצלם את העוף ממרחק של כ-7 מטרים תהיו בטוחים שהוא לא היה ממהר להחליף את העדשה שברשותו.

אז כמו שאמרנו לא משנה כמה העדשה שלכם ארוכה - קודם כל לצלם מקרוב. כאן מתעוררת בעיה: איך אפשר לגשת קרוב לבעלי חיים בטבע, כאשר הם מטבעם חששנים ושומרים על מרחק בטוח מאיתנו? ישנם מספר שיטות העוזרות לנו להתגבר על הקושי, והקלה שביניהם היא להשתמש ברכב! גם יונקים וגם בעלי כנף חוששים פחות מכלי רכב מאשר מבני אדם על שתי רגליהם והסיבה לכך פשוטה, הם רגילים שרכבים חולפים על פניהם והם אדישים כלפיהם. לכן ברכב נוכל להתקרב לציפור קרוב בהרבה מאשר ברגל. בהתחלה כדאי לשמור על מרחק בטוח ולוודא שהאובייקט לא מגלה סימני עצבנות ואדיש לנוכחותנו, אפשר גם לקחת מספר פריימים, בשלב זה ננסה להתקרב עוד קצת ולצלם וכך הלאה ניתן להתקרב ולצלם בזהירות ובהדרגה... תדאגו שמסלול ההתקרבות שלכם לא יהיה ישירות לכיוון האובייקט, אלא יעבור מרחק מה ממנו, זה יעזור לכם לצמצם את המרחק ביניכם באופן יעיל יותר. אבל גם השיטה הזאת לא מושלמת ורוב המינים לא יתנו לנו להתקרב עם רכב למרחק צילום מושלם מבחינתנו.

כאן נכנסת לתמונה טכניקה אחרת - שימוש במסתור. הקונספט כאן הוא שונה בתכלית, אין אנו יכולים לרדוף אחר העופות מתוך מסתור ולכן אנחנו ממתינים בסבלנות עד שהאובייקטים המיועדים יתקרבו אלינו. ישנם שיטות רבות ומגוונות לגרום לעופות להגיע אלינו, הכל בהתאם למין, לעונה, אופי, תוואי השטח ועוד'. רוב שיטות אלה מנצלות את המשיכה של העופות למזון, מים ולצלילים שמפיק המין שמעניין אותנו. כאן תפקיד חשוב מאוד משחקת מידת הכרותינו עם האובייקט שלנו, ויש המון מקום ליצירתיות.

אוהל מסתור
אוהל מסתור – פתרון נוח ושימושי מאוד


בחירת מקום אופטימלי להקמת המסתור צריכה להיעשות מראש ולאחר איסוף מודיעין אודות האובייקט אותו אנו רוצים לצלם. מסתור מאפשר לנו להיות במרחק נגיע מציפורים למשל. חוש הריח של רוב רובם לא מפותח ולכן הם אינם מבחינות במסתור או לא מסוגלות לקשר בין מסתור לבן אדם. עם מסתור יעיל, אתם יכולים למצוא את עצמכם במרחק סנטימטרים בודדים מהציפור, כאשר רק יריעת האוהל מפרידה ביניכם. רוב צילומיי הטובים יותר צולמו מתוך מסתורים למיניהם. בתור מסתור יכול לשמש אוהל פשוט, בד (רצוי בצבעי הסוואה) שאתם מניחים על עצמכם, רשת הסוואה, אוהל מחבוא מיוחד או אפילו ארגז של מקרר חדש.
רשת הסוואה
רשת הסוואה המכסה את הצלם


כל רעיון מתקבל ובתנאי שהוא מעלים אותנו מעיניי הציפור, ולא קופץ לה לעין כמשהו שונה ומאיים. כאן המקום לציין שציפורים רואות צבעים שונה מבני אדם ומה שנראה לנו כצבע מוסווה היטב בשטח, לא בהכרח ניראה כך גם בעיניי הציפורים. בחירת סוג המסתור נעשית בהתאם לתנאי השטח ומין בעל החיים אותו מתכוונים לצלם. למשל אם ברצוני לצלם עופות מים, אני מעדיף לשכב על הקרקע עם כיסוי הסוואה עליי (כמובן בשביל להיות בגובה העיניים עם הנושא ועל כך נדבר מאוחר יותר).
כיסוי הסוואה
בד בצבעי הסוואה המכסה את הצלם, פתרון זול, פחות קופץ לעין מאוהל או מסתור אך נוח פחות גם כן


אם עלינו לצלם ציפור היושבת על ענף כלשהו, נשתמש באוהל מוסווה בו נוכל לשבת ואף לעמוד, בהתאם לגובה נושא הצילום, ובשאיפה לצלם אותו בזוית הקטנה ככל הניתן כלפי הקרקע. אם אין התנאים מאפשרים להקים מסתור ניתן להשתמש בבגדי הסוואה, אם במסתור היינו צריכים להיות זהירים - לא להרעיש, לא לזוז שלא לצורך, כאן צריך להיזהר כפליים, מכיוון שכל תנועה ניראת לעין הפקוחה תמיד של בעל החיים.
בגדי הסוואה
שימוש בבגדי הסוואה מלאים, יכול להיות יעיל מאוד בתנאי שטח מתאימים, נסו לאתר אותי בתמונה


כאמור תמיד ננסה להיות בגובה העיניים עם נושא הצילם, נקודת מבט זאת תמיד מעניינת יותר ונראית טוב יותר בסופו של דבר. ההפרדה שנקבל בין הנושא לרקע במקרה הזה היא מיטבית, ולכן הרקע מדגיש את הנושא ולא מתחרה איתו על תשומת לב הצופה.
צילום בעלי חיים בטבע
הצילום הימני צולם מגובה המים, לעומת זאת הצילום השמאלי צולם מגובה של כמטר מעל הקרקע, שינוי קל בפרספקטיבה משנה את התוצאה באופן דרמטישימוש בעדשות טלה פוטו ארוכות לצורך צילום בעלי חיים דורש יציבות מרבית, ולכן אני מציע להשתמש בחצובה או מונופוד במצבי ישיבה או עמידה במסתור ובכרית קטנה ממולאת בשעועית כתמיכה לעדשה, לדוגמא בצילום מרכב או צילום ממחבוא בשכיבה. ישנן עוד כמה שיטות לייצב מצלמה במצב צילום בשכיבה, למשל להשתמש במחבת קטנה ללא ידית, כאשר במרכזה מוברג בורג עם הברגה סטנדרטית המתאימה לראש של חצובה, העדשה יושבת על ראש החצובה והוא מוברג לאותה מחבת. המחבת מונחת הפוך על הקרקע ושטחה מקנה יציבות לסידור כולו, כך נקבל את הגמישות והנוחות של ראש החצובה בגובה אפס מהקרקע. שיטה זן יעילה מאוד ובעיקר זולה, כמובן שאם יש לכם כסף מיותר ניתן להשקיע ולקנות מוצרים ייחודיים לנושא הזה, ויש בשפע. אוקיי, אז יש לנו ציוד צילום מתאים, אנחנו נחושים לצלם מתוך רכב או מסתור אבל איך ואיכן מוצאים בעלי חיים, ציפורים וכו'? על כך ואחרים נדבר במאמרים הבאים שלי...
ובינתיים השכמה בארבע בבוקר וקדימה לשטח...


ציפורים שצולמו בעזרת טכניקות אלה ניתן ליראות בגלריית תמונות ציפורים באתר.


RSS RSS Feed | Archive View | Powered by zenPHOTO

קורס צילום נוף | גלריה | מאמרים | פוסטרים | איסלנד - מסע צילום | הרצאות | מצגות | ביוגרפיה | יצירת קשר | ספר אורחים | ציוד צילום יד 2 | קישורים
נופי ישראל | נוף לילי | ציפורי ישראל | בעלי חיים | נופים מהעולם | תמונות פנורמיות | בעלי חיים | אחר


כל הזכויות על הצילומים והמלל שמורות לאיליה שלמייב © 2009-2005